Referencje

Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, Polska

Gdańsk Teatr Szekspirowski należy do najbardziej wyjątkowych i nowoczesnych budynków teatralnych na świecie. Jest jedynym teatrem , który wyposażony jest w mechanizm otwierania dachu nad sceną i częścią widowni.

Lokalizacja teatru jest nieprzypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Na początku XVII w, jeszcze za życia Williama Szekspira, w tym samym miejscu występowały wędrowne trupy teatralne , które przedstawiały angielskie sztuki. Nowy budynek teatralny , zbudowany w 2008 roku, kontynuuje tą wspaniałą teatralną tradycję. Wnętrze zaprojektowane na wzór Teatru Elżbietańskiego , a drewniana scena i widownia przenoszą widzą w czasy, w których wystawiano po raz pierwszy sztuki Hamlet czy też Romeo i Julia.

Z uwagi na konieczność zmiany technologii w zakresie systemu ewakuacyjnego Teatr wybrał tą najnowocześniejszą. W lipcu 2019 roku system VX-3000 produkowany przez TOA Corporation został zainstalowany i uruchomiony. System oferuje sprawną ewakuację zarówno widowni Teatru jak i pracowników , w przypadku ewentualnych zagrożeń. Jest też przygotowany dla wygłaszania komunikatów organizacyjnych czy też emisji muzyki tła , w przypadku takiej potrzeby.

Z uwagi na dobrą współpracę na etapie przygotowania wymiany systemu i wyposażenie Teatru w najnowocześniejszą technologię TOA zyskała tytuł Partnera Technologicznego Teatru Szekspirowskiego, co jest dla nas najwyższym zaszczytem.

© Zdjęcia Teatru autorstwa Dawida Linkowskiego oraz Krzysztofa Mystkowskiego.